BOTOX®

botox-logo

Leczenie Botoxem jest niechirurgiczną metodą pozwalającą na znaczne spłycenie głębokich bruzd i zmarszczek na twarzy.

Kurze łapki, lwie bruzdy czy zmarszczki poziome czoła to najczęstsze oznaki upływu czasu. Jednak istnieje zabieg, dzięki któremu oznaki te znikają na długi czas, pozwalając cieszyć się młodym wyglądem. Tym„spowalniaczem” starzenia się jest botox.

Botox najbardziej sprawdza się w niwelowaniu  bruzd międzybrwiowych,  zmarszczek na czole, w okolicach kąta oczu oraz dolnych powiek

Botox to substancja o nieco groźnej nazwie: oczyszczona toksyna botulinowa typu B. Oczyszczona toksyna botulinowa jest jednak całkowicie bezpieczna dla zdrowia – w innym wypadku nie byłaby dopuszczona do użycia w medycynie i kosmetologii. Liczne badania kliniczne prowadzone na całym świecie potwierdzają nieszkodliwość iwysoką skuteczność botoxu. Produkt ten posiada europejski znak bezpieczeństwa CE, jest również dopuszczony do leczenia zmarszczek przez Food and Drug Administration.

Botox stosowany jest w medycynie od wielu lat. Początkowo używany był wokulistyce do leczenia zeza i skurczu powiek, a także w neurologii celem korekcji połowicznego skurczu twarzy.

Oczyszczona toksyna botulinowa typu B ma bardzo rzadko spotykaną właściwość długotrwałego blokowania bodźców nerwowych, odpowiadających za skurcze mięśni. Prowadzi to do wygładzenia skórypokrywającej mięśnie.

Preparat jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę w kilka miejsc na twarzy. Podczas zabiegu pacjent znajduje się z w pozycji siedzącej. Całe leczenie trwa zaledwie 10 min. Lekarze wykonujący zabiegi są przeszkoleni w zakresie stosowania preparatu botox i potrafią precyzyjnie określić miejsca, w które trzeba podać lek, aby uzyskać optymalne rezultaty. Nie jest potrzebne żadne znieczulenie. Można wrócić do normalnej aktywności zaraz po zabiegu. Ból związany ze wstrzyknięciami jest minimalny.

Działanie botoxu nie jest natychmiastowe. Pierwsze zmiany są zauważalne po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Całkowity efekt widoczny jest dopiero po około 7-14 dniach i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.  Uzależnione jest to od wielkości dawki, miejsca podania i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeśli chcemy zachować gładką twarz, konieczne jest powtórzenie zabiegu. Po 2-3 zabiegach okres między kolejnymi zastrzykami wydłuża się.

Najlepsze wyniki obserwujemy w obrębie górnej 1/3 części twarzy. Botox najbardziej sprawdza się w niwelowaniu zmarszczek na czole, bruzd międzybrwiowych, zmarszczek w okolicach kąta oczu oraz dolnych powiek. Słabsze są natomiast efekty korekcji okolic policzków, ust i szyi. W przypadku głębokich bruzd dobrze jest uzupełnić zabieg o wypełnienie kwasem hialuronowym.

Botoxu nie powinno stosować się u: kobiet w ciąży, osób leczonych antybiotykami z grupy aminoglikozydów, chininą, penicyliną oraz blokerami kanałów wapniowych, osób przyjmujących leki wpływające na krzepliwość krwi, pacjentów cierpiących na choroby mięśni (np. miastenię lub zespół Eatona-Lamberta).