Leczenie nadmiernej potliwości

pot1

Nadmierna potliwość (hiperhydroza) stanowi wielki problem dla osób nią dotkniętych. Dotyka ona głównie pach, dłoni i stóp. Jest przyczyną powikłań dermatologicznych (infekcje grzybicze i bakteryjne), utrudnia kontakty społeczne i uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów. Nadpotliwość spowodowana jest zaburzeniami współczulnego układu nerwowego poprzez wzmożone uwalnianie acetylocholiny. Preparaty stosowane miejscowo nie zawsze dają zadowalający efekt. W takich przypadkach iniekcja toksyny botulinowej stanowi alternatywę dla leczenia dermatologicznego i chirurgicznego. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny i powoduje, że bodźce z układu nerwowego nie docierają do gruczołów potowych co powoduje zahamowanie wydzielania potu. Stan ten utrzymuje się od kilku miesięcy do roku aż do czasu odtworzenia połączeń pomiędzy zakończeniami nerwowymi i gruczołami potowymi.

ODMIANY NADMIERNEGO POCENIA

– pocenie pierwotne – emocjonalne – ten typ pocenia występuje u obu płci, często rodzinnie. Pojawia się pod wpływem emocji: strachu, radości, oraz pod wpływem bodźców termicznych np. latem. Może mieć charakter napadowy – niezależny od pory roku, nawet pod wpływem działania najmniejszych bodźców emocjonalnych co oznacza, że części ciała objęte nadmierną potliwością są stale wilgotne, co ogromnie utrudnia wykonywanie zwykłych, codziennych czynności. Często też jest przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu osobistym i zawodowym. Powstaje mechanizm błędnego koła – pacjent zaniedbuje swoje życie osobiste a czasem i zawodowe z powodu nadmiernego pocenia. Nie spotyka się z ludźmi lub jego kontakty są ograniczone. Jeśli przełamie barierę skrępowania i „wyjdzie do ludzi”, ilość wydzielanego potu wzrasta z powodu silnego stresu związanego nadpotliwością. Okoliczności takie wpływają negatywnie na psychikę pacjenta, często doprowadzając do natręctw ruchowych, lęków a nawet depresji. Pocenia emocjonalne jest więc podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu toksyną botulinową.

– pocenie wtórne – często towarzyszy innym chorobom. Może wystąpić w przypadku: chorób układu nerwowego (choroba Parkinsona, uszkodzenie rdzenia kręgowego, uszkodzenie nerwów obwodowych), zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby przysadki), zaburzeń naczyniowych (naczyniowe bóle głowy), schorzeń reumatycznych, otyłości, menopauzy, przyjmowania leków (przeciwdepresyjne, atropina, wilcza jagoda). Nadmierną potliwość mogą wywołać również czynniki klimatyczne, miejscowe czynniki chemiczne.

Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza medycyny estetycznej po przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej i zakwalifikowaniu do zabiegu.